Volejte ZDARMA: 800 888 101

Zpět na články

Komu hrozí pokuta až 50 000 Kč?

Pokračovat ve čtení
Jiří Janovič

Jiří Janovič

Přes 360 000 rodin topí v dnešní době kotlem, ve kterém si od září 2022 legálně neškrtnou. Používání a provozování všech kotlů 1. a 2. emisní třídy totiž zakazuje zákon o ochraně ovzduší z roku 2012. Tomu, kdo na začátku školního roku 2022 zatopí v nevyhovujícím kotli, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Kde vzít peníze na nové vytápění a jaké zvolit?

Finanční injekce v podobě kotlíkových dotací

Ministerstvo životního prostředí slíbilo na výměnu zhruba 100 000 kotlů především v nízkopříjmových rodinách kotlíkové dotace. Ty by měly z velké části pokrýt náklady na pořízení nového vytápění.

Kolik peněz můžete získat?

Výše podpory, kterou můžete v kotlíkových dotacích získat, se liší podle nového zdroje vytápění.

  • U tepelného čerpadla – až 80 % způsobilých výdajů, maximálně 120 000 Kč.
  • U kotle na biomasu se samočinnou dodávkou paliva – až 80 % způsobilých výdajů, maximálně 120 000 Kč.
  • U kotle na biomasu s ruční dodávkou paliva – až 80 % způsobilých výdajů, maximálně 100 000 Kč.
  • U plynového kondenzačního kotle – až 75 % způsobilých výdajů, maximálně 95 000 Kč.

Dalších 7 500 Kč můžou získat ti, kteří vymění nevyhovující kotel za nové vytápění v tzv. prioritních oblastech. Seznam prioritních obcí a měst najdete zde.

Který kotel máte doma?

Nejste-li si jistí, jestli se na váš kotel zákaz vztahuje, podívejte se na výrobní štítek nebo do dokumentace, kde najdete označení emisní třídy. Od září 2022 budete moci zatopit jen v těch kotlích na tuhá paliva, které splňují minimálně 3. emisní třídu.

Za tepelné čerpadlo teď nemusíte dát ani korunu ze svého

Na koho kotlíkové dotace nezbydou, nemusí mít smůlu. Tepelné čerpadlo alpha innotec si můžete pořídit, aniž byste z kapsy vysypali jedinou korunu. Společnost ESSOX s.r.o. vám na nejúspornější vytápění na trhu půjčí až 700 000 Kč. Bez zajištění a až na 10 let. To, co ušetříte oproti jiným typům vytápění, vám pomůže zaplatit i celou splátku úvěru.

Více informací o úvěru od společnosti ESSOX s.r.o.

    NAPIŠTE NÁM O KALKULACI ZDARMA NEBO O DOBROU RADU

    Pomůžeme vám vybrat tepelné čerpadlo do vašeho domu, poradíme s dotacemi, zodpovíme veškeré vaše otázky a spočítáme, na kolik vás nové vytápění vyjde.

    Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů